+1 Dakika Zaman ile +1 Değer Koyarak Gelirinizi Arttırın

Yaptığınız iş ne olursa olsun bu formül işe yarıyor! Formül: Zamanınıza +1 Dakika Zaman Ekleyerek ve İşinize +1 Değer Koymak

Her gün çalışma saatlerine sadece 1 dakika daha ekleyerek başarıyı yakalayabilirsiniz. Nasıl mı?

Her gün yapacağınız iş planına +1 daha iş ekleyin. İşinize başlarken her gün 1 dakika erken başlayın. Yapacağınız işi not alın ve yapacağınız her bir işi yoğunlaşarak bitirin.

İş yaparken sizi meşgul eden her ne varsa not alın ve sizi tekrar meşgul etmemesi için imha edin. İmha edemiyorsanız uzaklaştırma veya erteleme yoluna gidin.

Sizi meşgul eden her neyse sizin gün içinde yapacağınız önemli işlerden daha önemli değil. Sizi başarıya götürecek , işinizi bir adım daha ilerlemesini sağlayacak ve işinizi geliştirmeye yardımcı olacak sizin kısa ve geleceğe dair yapılan uzun planlarınız ve o plana sadık kalarak yaptığınız çalışmalardır.

Elbette bu kriterler standart 8 saat çalışan memurları,  sabah başkasının işine gidip akşam yorgun gelen işçileri ve yine mesai saatlerini doldurarak aylık bekleyenleri kapsamıyor. Çünkü onların işi geliştirme veya ilerletme gibi bir çabası yoktur. İşçiler patronun verdiği işlerde çalışır, memurlar standart rutin işleri yaparak akşam etmektedirler. Onlar için çok çalışmakta, iş geliştirmekte herhangi bir şey ifade etmez. İşçi az çalışma, memur mesai saatini doldurma peşinde. İnsanlar az çalışarak hatta çalışmadan çok para kazanma derdinde.

Halbuki kendi işini ufaktan kurma ve kendi işini geliştirme üzerine plan ve program yapan bir insan bir gün arkasına baktığında kendi işinin patronu olduğunu ve güzel kazançlar elde ediyor olduğunu görür. Buradaki püf nokta her ne iş yapıyor olursa olsun yapacağı işlere ek değer katarak, yapacağı işlerde harcayacağı zaman dilimine az bir zaman dilimi katarak güzel sonuçlar elde edebilir.

Kendi işini kuran ve ilerleyerek büyümesini isteyenler için bu formül mükemmeldir. Tembelliği alt etmeninin ve daha planlı çalışmanın en iyi yolu. Kendini şartlandırarak her gün yapılan işlere ek olarak +1 iş daha ekleyerek, çalışma saatlerine çok fazla değil 1 dakika daha ekleyerek ve bunu bir plan dahilinde yaparak işinizi ve gelirinizi katlayabilirsiniz.

Hadi minik bir hesap yapalım. 1 yıl boyunca sadece tek bir iş yaptığınızı düşünün mesela internetteki işiniz günde bir makale yazıyor ve satıyor olmak olsun.

makale yazma işi

Yılda 365 gün var. Gün içinde 1 makale için 1 saat ayırıyor olun. 1 saate yazdığınız makale 600 kelime olsun.

Maddeler halinde yapalım.

 • Yapılacak İş: Makale yazmak
 • Süre: 365 gün
 • İşe Ayrılan Zaman: 60 dakika
 • Rutin İş: 600 Kelime (1 makale)
 • Yılda Yapılan Rutin İş: 365 makale

Bu basit hesaplamada dakikada 10 kelime yazıyorsunuz. Formüle geçtiğimizde biz makale işinde günde yazacağımız makale miktarını arttıramıyoruz çünkü bu iş için 1 saatimiz var. Ancak bu zaman dilimi yetersiz kalıyor daha fazla yazmalı ve daha fazla para kazanmalıyız.

Yapacağınız işe 1 dakika ekleyelim. 61 dakika

Dakikada 10 kelime yazıyorsak 61 dakikada 610 kelime yazarız

 

Rutin işte 600 kelime yazarken çalışma zaman dilimine 1 dakika daha eklediğimiz için yazacağımız makale 610 kelime olarak artış gösterdi. Zaman diliminde 1 dakika makale yazımı işinde ise 10 kelime arttırdık.

365 günümüz var. 365 günde arttırdığımız zaman dilimi 1 dakika ise 365 dakika işimize zaman yatırımı yaptık. Makale yazımız ise 3.650 kelime artış gösterdi.

Günde rutin olarak yaptığımız 400 kelimelik yazılacak bir makaleden 365 günde elimizde 365 adet makale olacaktı. Ancak biz işimizi bir dakika daha arttırarak günde 10 kelime artış ile 365 günde 3.650 kelimeden 9 makale artırmış olduk.

365 makale yerine 374 makale yazmış olduk. Hem zaman bakımından 9 makale tasarruf sağlamış olduk hemde 365 makale yerine 374 makale satışı yaparak 9 makalenin daha parasını almış olduk.

Maddeler Halinde Yapalım

 • Yapılacak İş: Makale yazmak
 • Süre: 365 gün
 • İşe Ayrılan Zaman: 61 dakika
 • Rutin İş: 610 Kelime (+10 kelime)
 • Artış Yapılan Zaman Dilimi: 365 dakika
 • Artış Yapılan kelime Sayısı: 3.650
 • Kazanılan İş: 374 makale (+9 makale)

İşinizi gelirinizi arttırmanın en güzel yolu. Zamanı doğru kullandık, işimize odaklandık ve işimize sadece 1 dakika zaman dilimi ile zam yaptık hepsi bu. Sonuç olarak +1 dakika +iş = +para demektir.

Kendinizi Yapamadığınız İşleri Arttırarak Cezalandırın

1 dakika daha harcayamadığınız zaman dilimi için kendinizi cezalandırarak 2. gün 2 dakika daha fazla çalışın ve telafisini yapın. Kaybedilecek bir şey olmadığını göreceksiniz.

Gün içinde yapacağınız işlerde standartlar vardır ve aynı rutin işleri devamlı yaparak başarı veya extra artan kazançlar beklemek tabi ki doğru olmaz. Ben bu makaleyi yazarken 61 dakikayı baz alarak çalıştım. Bu süre zarfında 683 kelime yazdığımı fark ettim ve bir önceki yazıma baktığımda aynı zaman diliminde 308 kelime yazdığımı gördüm.

Bir önceki yazımı yazdığımda yine kendime 60 dakika vermiştim ancak bu zaman diliminde sadece makale yazımı ile uğraşmadım beni meşgul eden etmenler ile uğraşıyordum. Aradaki farkı ise bu makalede anlamış oldum. Tüm işlerde başarılı olmanız dileği ile eğer bu yazıyı beğendiyseniz lütfen yorum yazmayı veya sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir