ekitap yazarak para kazanılım mı
E kitap yazın internet üzerinden yayınlayın ve para kazanın

E Kitap Yazmak ve Satmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemeli

E kitap yazmak ve satmak için neler gerekli?  E kitap yazmak zor mu? E kitap satarak para kazanmak için neler yapılmalı?  E kitap kazandırır mı?

Bu makalemde bu soruları cevaplamaya çalışıyorum. Şayet aklınıza takılan ve gözden kaçırdığım yerler var ise yorum kısmından yazabilirsiniz.

E Kitap Yazmak

Aslında en kolay kısım e kitabı yazmak desem inanırmısınız bilmem ama bir çoğumuz e kitap yazmaktan korkar ve belkide başlayamayız. Umarım anlatacaklarım sizi biraz da olsa e-kitap yazmak için ateşleyecektir.

Bir çoğumuz e kitap yazmak ve e kitap satışı yaparak para kazanmak istemişizdir ancak ne var ki e kitap nasıl yazılır? Sorusuna takılabiliriz.

Hadi diyelim ki sağdan soldan öğrendiklerimizle bir e kitap oluşturduk bunu nasıl satacağız? Bunda bir endişemiz de var olabilir.

E kitap yazma ile ilgili kıssadan hisse..

Bir sporcu arkadaşım bir e kitabının olduğunu ve üniversiteli öğrencilere öğretmenlere bedava verdiğini ve okullarda ders kitabı olarak okutulduğunu anlattı. Ancak ne var ki kitabın satışını yapmak istiyordu. Bu konuda hiçbir fikri yoktu. Gerekli bilgileri verdiğimde “Evet olur” dedi.

Ancak ne var ki..

Kitabının satılmamasından endişe ettiğinden harekete giremedi. Günün birinde araştırma yaptığımda kitabına benzer bir kitabın satışının yapıldığını gördüm ve sahibine inanılmaz deli para kazandırıyordu.

Kıssadan Hisse..

Yine Rusçayı anadili gibi konuşabilen bir arkadaşım, bir Rusça kitabı yazdığını bunu kursiyerlerine ücretsiz verdiğini ancak daha fazla kişinin öğrenmesini sağlamak için satmaya karar verdiğini bu konuda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bana sordu.

Bu Konuda Neler Yapılabilirdi?

E kitabı var satış için gerekli olanları bilmiyordu. Evet bu konularda yardım isteyenlere her zaman yardımcı olmuşumdur.

Satış sitesini kurdum, gerekli tüm güvenlik ayarlarını yaptım.

Kitabına çeki düzen verdim ve ödeme sonrası özel indirme sayfası için gizli sayfa olarak oluşturdum. Kitap tasarımını ve grafiklerini ayarladım ve şimdi satışa hazır harika bir sitesi oldu.

Sitesini merak edenler.. www.ruscaogrenmekistiyorum.com

Şimdilerde güzel satışlar yaparak Rusça öğrenmek isteyenlere yardımcı oluyor ve global pazarda sitesine ulaşan kursiyerler ile güzel gelirler elde ediyor.

Evet şimdi geniş bir yazı ile aklınızda takılan sorulara e kitap yazımından e kitap satışına kadar olan aşamaları anlatmaya geldi.

Eğer sizde bir e kitap yazmak ve satmak istiyorsanız danışmanınız olabilir ve kitap yazımından satışına kadar olan her aşamada size yardımcı olabilirim.

Bu konu ile ilgili benimle iletişime geçmeniz yeterli..

E Kitap Yazmak İçin Bazı Kriterler

E kitap yazmanızda ki amaç, e kitabınızı okuyacak kişilere değer katmaktır , istediği ve hedeflediği belirgin bir sonucu almasına yardım etmektir.

E-kitap içeriğiniz önem arzediyor hem onları eğitiyorsunuz hem de öğrendiklerini hayata geçirmeleri için onları motive ediyorsunuz.

Hedef kitlemiz, e-kitabımızı, bir çözüm, sonuç ve istek olarak görmesi bize para kazandıracaktır unutmayın. Size tavsiyem, e-kitabınızın kalbine her zaman okuyucunuzu ve
hedefledikleri sonucu yerleştirin

Kitap yazarken bu kriterleri düşünerek ilerleyin.

Unutulmaması gereken bir kriter daha var e-kitap okuyucularınızın istediği bilgi ve bilgilenmek değil zaten bunu dışarıdan bedava bulabilirler.

Önemli olan kitabınızda sunduğunuz değerli çözüm sayesinde sonuç almaları ve hayatlarına arzu ettikleri değişimi getirmektir.

İşte o zaman değerli bir kitap kategorisine girmiş olur.

Yazacağınız E kitabın Ana Amacını Belirleyin

İnsanlar kitabınızı neden satın alsınlar?

Bu soru ile başlarsanız daha mantıklı bir yol olacaktır.

Herkesin ihtiyacı olmayan ve “olsa da olur olmasa da olur” mantığında e kitap yazarsanız vereceğiniz emekler heba olur.

Ben kitap almak istesem bir pdf parçasına para verir miydim?

Eğer okumayı seven birisi değilsem okumayı sevsem dahi işime yaramayacak e kitaba para vermek yerine onu ücretsiz temin etmeye çalışırdım.

Ücretsiz yoksa başka alternatif kitaplar arardım.

Kitap yazmaya kararlıysanız şu pencereden bakın. İnsanların problemlerini çözmeye çalışan e kitaplar çok satar.

Romanlar, kurgu kitapları veya hikaye kitapları değil.

Sağlık, güzellik, finans kaynaklarına erişim, insanların türlü problemlerine çözüm sağlayan kitaplar deli gibi satar ancak burada pazarınızı ve kitlenizi bilmeniz gereklidir.

En Çok Satan E kitaplar Kategorilerini Sıralamak Gerekirse..

 • Sağlık&Fitness (iyi ve zinde olmak, hastalıklar, spor,
  imaj, güzellik, moda, zayıflama, vücut geliştirme, vs.)
 • İş&Para (iş, pazarlama, kariyer, yatırım, tasarruf,
  üretkenlik, kişisel finans, vs.)
 • Aşk&İlişkiler (flört, aşk, çekicilik, evlilik, cinsellik, vs.)
 • Mutluluk&İç Huzur (başarı, maneviyat, psikoloji, güven, mutluluk,
  vs.kişisel gelişim, vs.)
 • İrrasyonel Tutkular (golf gibi çok para harcanan spor dalları, arabalar,
  scuba diving ve avcılık gibi maceralar, fotoğraf, müzik aleti çalmak,
  ilüzyon, vs.)

Bu kategoriler arasından birisi ile sizde E kitap yazarlığı yaparak harika gelir sağlayabilirsiniz..

Özellikle..

 •  “Niş Kavramını” bilirseniz bu size katlanır kazançların kapısını aralayacaktır.

Bir başka kriter daha var bunu atlamak istemiyorum.

E Kitabı Siz Mi Yazacaksınız Yoksa Başkalarına Mı Yazdıracaksınız?

Eğer siz kendiniz yazacaksanız Ok. sıkıntı yok. Kitabınızı satın alacak müşteriler soru sorduklarından onları en iyi anlayan siz daha iyi cevaplar verebileceksiniz.

E kitap yazdırma işini başkalarına verecekseniz sizin adınıza başkaları yazacaksa bu sizin öz kitabınız olmaz ve bundan vazgeçmenizi öneriyorum.

En iyi yol kendi kitabınızı kendi üslubunuzla yazmanızdır. Şimdi aklımızda birşeyler oluştu muhtemel olarak. Sıra geldi ekitabı oluşturmaya.

e kitap nasıl oluşturulur
e kitap nasıl yazılır

E-Kitap Nasıl Yazılır? E Kitap Yazmak İçin Gerekenler Neler?

E kitap yazma teknikleri olarak uzun uzadıya anlatmak istemiyorum. Kısaca bize bir nevi okulda öğretilen kompozisyon şekline benzer. Giriş gelişme sonuç.

 • Giriş her zaman açık ve net olmalı ilk intiba çok önemli sıradan kitap izlenimi vermemelisiniz.
 • Gelişme kısmı e kitabın amaçları ve verdiğiniz bilginin katacağı değer.
 • E kitabın sonuç kısmı okuyucunun sizinle iletişime girmesini sağlama ve öneri dilek kısmı bitişi cümleleri.

Kitabın ilk kapağı yani okuyucu açtığında ilk karşılaştığı sayfa giriş kısmı. Kitabın ismi ile çözümsel odak verecek cümlelere yer verilmesi gerekli.

Örnek olarak aşağıdaki resime bakabilirsiniz. Başlık atılmış ardından kitabın grafiği konulmuş.

Hemen altında çözümsel olarak problemi çözme adına kitabın tamamını özetleyen bir cümle.

Bunun için word kullanımından birazcık anlamak gerekiyor. Unutmayın office programlarından Word’u iyi kullanırsak bir çok özelliği işimize yarayacaktır.

 • Özelleştirilmiş kitap girişleri ilk intiba için çok önemlidir.

İkinci sayfa Sorumluluk Sınırları ve Garanti Feragatnamesi sayfası bunu kendiniz doldurabileceğiniz gibi bir avukat yardımı ilede doldurabilirsiniz. yarım sayfalık kitabınızın kullanımı okuyucularınızın suistimallerini önlemek için.

Kitabın ilk iki sayfası tamam giriş kısmını hallettik ardından içindekiler kısmı geliyor. Siz kitabınızı yazarken h1 h2 olarak başlıklarınızı başlıklandırdığınızda birinci sayfada olan giriş kısmı otomatik oluşması için yapmanız gerekenler var. Bu biraz teknik konu ve anlatması uzun dilerseniz kendiniz başlıklar ve alt başlıklar olarak ekleyebilirsiniz.

Ardından Önsöz ile başlıyorsunuz.

E-Kitap Yazmak İçin Ne Gerekli.

 • Zaman
 • Bilgisayar
 • Klavye
 • Word belgesi

Evet bu kadar.

Word belgesinde kitabınızı yazmaya başlayın ve konuları başlıklandırın.

Kitabın ön kapak kısmını belirleyin. Ardından pdf olarak çıkar yöntemi ile pdf halinde E kitabınızı çıkartın.

Nasıl yapıldığını izleyin.

E kitap yazma programı gerekmeksizin kolayca pdf formatında bir e kitap çıkartabilirsiniz. Bunu E kitap yazılımları ile yapmak mümkün ve bununla ilgili aktarmak istediklerim yok değil ancak şu an en hızlı ve en kolay yol bu.

Zira bende bu yöntemi kullanıyorum.

Bu aşamada bittikten sonra sıra geldi pazarlamaya. Sizleri bir kahve molasına davet ediyorum.

Çünkü buraya kadar okuduysanız bir sonraki makalem bir o kadar açıklayıcı.

Makalenin devamı niteliğinde olan bu yazım E Kitap Yazarak Para Kazanmanın Anahtarı Dijital Pazarlama ile devam edebilirsiniz.

Bu makalede e kitap yazmak istiyorum ve internet üzerinden para kazanmak istiyorum diyenler için gerekli olan ne var ise bahsediyorum.

4 Yorum

 1. Bilgilendirmeniz için teşekkürler.
  İçeriği şiirden ibaret olan e kitabın satışı olabilir mi?
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  • İnternette para kazandıran sektörler yer almaktadır bu sektörlerde boşluğu dolduranlar gerek fiziksel ürünler gerekse dijital ürünler üreterek veya pazarlayarak satış yapmaktadır. Elbette insanlara değer katacak e-kitap yazarsanız para kazanmanız kaçınılmazdır. Şiir pazarı doygun para kazandırmayacak kadar potansiyeli az bir sektördür. Bu sektörde bir miktar ücret verip şiir satın alacak potansiyel kitle hemen hemen hiç yok denecek kadar azdır. İçeriği insanların problemlerini çözebilecek e kitap üretirseniz bu konuda kazanç sağlarsınız. Satın alınacak değerde ve problemi çözecek bilgi ve donanıma sahip bir kitabı satın alacak müşteriler her zaman olmaktadır. İçeriği şiir olan bir kitap değilde saymış olduğum kriterlerde kitap yazarsanız satışını daha kolay yapabilirsiniz.

 2. Bende e kitap yazmak istiyorum ama nasıl satacağımi nereye hangi siteye basvuracagimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 3. Kitap yazarlığı ile ilgi çok anlamlı bir yazı teşekkür ederim. Bende bununla ilgili bir çalışma yapacaktım bu iyu oldu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir