hosting nedir
hosting nedir nasıl alınır

Hosting Nedir? Hosting Nasıl Alınır? Nasıl Kullanılır

Hosting nedir?

Hosting bir websitesinin resimleri, dosyaları, müzikleri, videoları, yazıları, siteye dair her şeyi 7/24 kesinti olmaksızın saklayan ve internette yayında olmasını sağlayan bir bilgisayar kasası olarak düşünün.

Hasting firmaları 24 saast kesintisiz çalışan bu server denilen kasalardan yazılımlar yardımı ile alan satışı yapmaktadırlar. Bununla birlikte gerekli bakımları, yedeklemeleri, yedek internete ve kesintilerde önlem için jeneretör güç kaynakları gibi ek olarak hizmet sunarlar.

Hosting kısaca site içeriğinin barındırılacağı alan olduğu söylenebilir. Sitelerin açılışında hızlılık ve birden çok kişinin aynı anda siteyi ziyaret etmesi ile ilgili sitemizin mutlaka bir hosting firmasında upload edilmesi gereklidir.

Evimdeki bilgisayarı hosting yapabilirmiyim? Evet yapabilirsin ancak bilgisayarını kapattığın zaman websiteside kapanacak internet kesintisi ve elektriksel problemler yaşadığın zaman websiten yayında olmayacak ve bununla birlikte site sıralamasında armalarda bulunabilirliği olmayacaktır. Burası neraden aklıma geldiyse belki aklıma gelen sizinde aklınıza gelmiştir cevaplamış oldum.

Hosting Nasıl Alınır?

Hosting alımı çok kolay ve hızlıdır. Plan olarak sitenizde ne yapacağınız hakkında karar vermeniz gereklidir. Şayet hobi için bir site açacak ve fazla içerik girmeyecekseniz yıllık 20 TL gibi bir rakamla almanız mümkündür. Ancak bol paylaşım bol para kazanmak istiyorsanız limitsiz sınırsız ve ayrıca site kurup satmak istiyorsanız bussines iş hesabı açmanız gereklidir.

Sınırsız hosting nasıl alınır bunu daha önce resimler ile  Profesyonel .com Uzantılı İnternet Web Sitesi Nasıl Yapılır  adlı yazımda da bahsetmiştim. Şayet videolu ve profesyonel bir anlatım istiyorsanız bu işi en iyi anlatan bu videolu eğitim (Tıkla İncele) ile daha kolay ve daha hızlı bir şekilde hosting ve domain alımları yaparak sitenizi kurabilir ve geliştirebilirsiniz.

Hosting satın alma ile ilgili host firmasının hemen üst tarafında webhosting aşağıdaki seçeneklerden Linux tabanlı kısım iş görecektir.

Ardından yapılacak işlem paket seçimi olacaktır. Bu durumda yukarıda bahsettiğim gibi şayet 1 adet web sitesi için birinci seçenek yeterlidir. Ancak devamlı paylaşım ve para kazanmak ile ilgili bir durum söz konusu ise en sondaki paket işimizi fazlası ile görecektir.

Sipariş vermek kolaydır tüm paketlerde aynı durum söz konusu ancak unutulmamalıdır ki yapmanız gereken ilk öncelik sırası domain satın almaktır. Daha sonra hosting paketleri ile ilerlemektir.

Hosting nasıl kullanılır?

Hosting kullanımı ile ilgili Cpanel olmayan hosting satın almayın kullanması zor ve karmaşık. Bu konuda tercihim  Güzel Hosting hem cpanel özelliği hemde koruma özelliği mevcut.

Kullanımda cpanel hayati önem taşıyor cpanel kolaylık demektir. Kurulumdan dosya yönetimine kadar her şeyi kolaylıkla yapmak ve Türkçe bir panel üzerinden.

Cpanel aşağıdaki videodaki gibidir panelden kısa bir kesit..

Hosting nedir hosting nasıl alınır hosting nasıl kullanılır soruları ile ilgili aklınıza takılanlar var ise sorabilirsiniz yardımcı olmaktan gurur duyarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir