Kaplumbağa İle Tavşanın İnternetteki Hikayesi

Bugün farklı bir yönde bir paylaşım yapmak istiyorum. Hepimiz çocukluğumuzda dinlemiş olduğumuz bu hikayenin internete uyarlanmış halini anlatacağım kaplumbağa ile tavşanın internetteki hikayesi.

İnternette bir ilan vermişler bu ilanda bir para ödülü varmış. Hedef şöyle; Kim önce Google’da ilk sıraya çıkarsa bu para ödülü ona verilecekmiş. Hız konusunda tavşan çok hızlıymış ve bir o kadar uyanık. Kaplumbağa ise çok yavaş ve akıllıymış.

Tavşan çok hızlı olduğundan çok hızlı içerikler üretmiş videolar resimler bannerler reklamlar tam gaz ileri diyerek gazlamış. Şöyle etrafına baktığında çok yorulmuş ve bu kadar yeter diyerek yarışmayı bırakmış. Hem çok masraf yapmış hemde çok yorulan tavşan biraz dinleneyim demiş.

Kaplumbağa tavşanadan çok yavaş ilerlediğinden yapabileceklerini yapmış. Tavşana yetişmek zor ayrıca bütçeside yokmuş. Son model arabalara binmek yerine yürüyerek yok almış. Adım adım içerik üretmiş insancıl davranıyor ve insanlara yardımcı oluyormuş. Zaman zaman dinleniyor tekrar yarışmaya devam ediyormuş. Çok dostu olmuş bir çok insan yaptığı çalışmalardan fayda sağlamış.

Tavşana yetişmek zor ama umudunu kaybetmişyormuş.

Devamlı yarışmayı nasıl kazanırım diyerek kendini güncellemiş devamlı içerik devamlı fayda sağlamak amaçlı yazılar paylaşarak birde bakmış ki tavşanı geride bırakarak yarışmayı kazanmış.

Tavşan buna çok şaşırmış o kadar masraf o kadar iş onun yarışmayı kaybetmesine neden olmuş.

Tavşanın durumu internetten hızlı bir şekilde para kazanayım, hemen zengin olayım diyen kişilerin durumu gibidir. Bir parlar başkalarının bu iş para kazandırıyor demelerine inanır ve  bu gibi şeylere atlarlar. Onlarda istikrar yoktur. Öğrenirler öğrendikleri şeyleri hayata geçirmez veya yanlış uygulayarak başarısız olurlar. Söze gelince yaptım, masraf ettim kazanamadım derler.

Kaplumbağanın durumu ise öğrenir bir plan çizer ve o plana sadık kalarak devamlı çalışma yapar. Doğru bildiği para kazandığı şeyi devamlı geliştirir istikrar vardır. Arama motorları için değil insanlar için içerik üretir. Böylelikle azar azar ilerler zamanla hak ettikleri yere gelirler. Hataları varsa kabullenir ve düzeltirler. Böylelikle hem insan hemde devamlı para kazanıyor olurlar.

Kaplumbağa ile tavşanın internetteki hikayesi böyledir bu hikayemi beğendiyseniz yorum yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir