Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » Öğretmen Ek İş Olarak Ne Yapabilir?
Bir Öğretmen Ek İş Olarak Ne Yapabilir İnternetten Hangi İmkanlar Vardır

Öğretmen Ek İş Olarak Ne Yapabilir?

Bir çok öğretmen ek olarak iş yapabileceği alanlar aramaktadır. Öğretmenlik mesleği saygın meslekler arasında. Ancak gel gör ki öğretmenlik mesleğinin getirdiği bir takım sıkıntılar bir öğretmenin aldığı maaşı zorunlu giderler karşısında yetersiz kalmasına neden oluyor.

Başka bir memlekete taşınma ile birlikte gelen ev kirası, nakliye ücretleri ayrıca taşındığı şehrin pazar anlayışının pahalı olması. Bekarsa evlilik ile ilgili problemler, evli ise çocukların kreş, bakıcı öğrenci ise servis, okul masrafları ev masrafları derken iki maaş dahi ay sonunu bulamayabiliyor.

Bu konuda haksız mıyım bilmiyorum ama eğer öğretmen ola birileri varsa yorum kısmından dertleşebiliriz.

Dertli öğretmenin halinden anladığım öğrencilik yıllarımda, hiç unutmuyorum coğrafya öğretmenim ile bu konuları konuştuk ve çözümler hakkında sohbet etmiştik.

Öğretmenime verdiğim bir fikir onun hoşuna gitmiş ve bana coğrafya dersinde olabildiğince yardımcı olmuştu. Öğretmen öğrenci dayanışması bu olsa gerek coğrafya ders puanım yüksekti. Coğrafya dersini seviyordum sınavlarım fena değildi ancak öğretmenimin sayesinde bir çıta daha yüksek puanlar alıyordum.

Evet bir öğretmen ek iş olarak ne yapabilir diye kafa yorarken oğlumun bir ana sınıf öğretmenini Youtube’dan izlediğimde ışık yanmıştı. Bu öğretmen ana sınıfında minik öğrencilerini eğlendirmek amaçlı gün içinde yaptığı oyunları, şarkıları video haline getirip ücretsiz paylaşıyor.

Bir öğretmen mesleği gereği hobi olarak eğitici ve öğretici videolar çekebilir ve sanal alemde gerçek öğrencilerle buluşarak video içi reklam gelirleri ile para kazanabilir.

Bu sadece o an aklıma gelen bir fikirdi. Ancak biraz beyin fırtınası yaparak internet üzerinden evinin rahatlığı ile bir öğretmen ek olarak ne iş yapabilir di?

Bu yazıyı ele alırken çok düşünme fırsatı oldu. İşim gereği ekmeğini internet üzerinden kazanan biri olarak değerli öğretmenler için işe birde benim penceremden yani internet gözünden baktım. Bu yazıya ilgi oldukça güncelleme yapmayı planlıyorum.

Evet başlıyoruz..

Bir Öğretmen Ek İş Olarak Ne Yapabilir?

 • Eğitim videoları çekebilir,
 • Web sitesi (blog) yazabilir, (reklam gelirleri ve öğrenci bulmak için iyi yol)
 • Satış Ortaklığı (online pazarlama) yapabilir. Bloglar ve videolar üzerinden ücretsiz bir şekilde
 • Online özel ders verebilir, (Yapmış olduğu videolar ve blog yazılarına gelen öğrencilere)
 • Web Sitesi kurma hizmeti verebilir, (Web sitesi ihtiyacı olanlara site kurulumu yaparak satar)

Üstelik herhangi bir iş yeri açmaksızın tamamen internet üzerinden.

 • Eğitim Videoları Çekmek: 

Bir öğretmenin yapabileceği ek işlerden bir tanesi bahsettiğim gibi eğitim videoları çekmek ve video optimizasyonu yaparak video kanallarına yüklemek.

Dilerseniz bu videoları ücreti mukabilinde izletirsiniz, dilerseniz ücretsiz izletip reklam aktifliğini yaparak kazanç sağlarsınız.

Bu tarz eğitim videoları ömürlüktür ve devamlı izlendikçe para kazandırır. Ayrıca videolarınızı ücretlendirerek ücreti mukabilinde sadece ücretli üyelerinize izleterek kazanç sağlayabilirsiniz. Videolarınızı ücretsiz yükleyerek ücretli olarak satabileceğiniz platformlardan bir tanesi Udemy‘dir.

Hemen Aşağıdaki Resmi Tıklayarak Udemy Nedir BURAYI TIKLAYIN İnceleyebilirsiniz. 

 

Udemy hakkında: Ders Videolarınızı UDEMY de Yayınlayın Para Kazanmaya Başlayın adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Youtube gibi platformlarda da ücretli izletme veya ücretli abonelik standartları mevcuttur. Bu gibi ücretli izletme olanakları bulunan video sitelerinde ücretli olarak videolarınızı izletebilirsiniz.

Video çekimi nasıl yapılır diyorsanız?

Video çekimleri iki türlü yapılıyor. Biri evinizde musait bir odayı stüdyo haline getirerek boydan çekimler yapmak.

Bu tarz video çekimleri her zaman tutulmuştur. Bire bir öğretiyormuş gibi bir yaptığınızda akılda kalıcı ve tutkulu işler çıkartabilirsiniz.

Diğeri ise eğer masaüstü bilgisayar ekranından bir şeyler öğretecekseniz mesela web tasarımı, matematik problemi, yazılım kodlama gibi şeyler öğretecekseniz bilgisayarınıza bağlı bir mikrofon ve ekran çekme programı ile bu işi yapabilirsiniz.

Kısaca iki türlü çekim vardır.

 1. Işıklandırma ile ilgili problemleri çözdükten sonra kamera karşısında boydan
 2. Masaüstü bilgisayar başında ekran çekimi programları ile dersler halinde

Video çekimini canlı canlı yapmanız için gerekli malzemeler için canlı video çekmek için için gerekli ekipmanlar adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Bilgisayar ekran çekimi ile yapacaksanız masaüstü bilgisayar için masaüstü ekran videosu çekmek için program ve kullanımı adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Ayrıca ders çekimleri yaprak derslerinizi ücret karşılığında satabilirsiniz. Bu konuda ücret karşılığı ders videolarınızı satarak para kazanın başlıklı makalemi okuyabilirsiniz.

 • Web sitesi blog yazmak:

İkinci olarak bir öğretmen hangi alanda olursa olsun ek iş olarak internetten blog yazarak para kazanabilir.

Blog yazarlığı zor bir iş değil özellikle öğretmenler bu iş için günde yarım veya bir saatini ayırması yeterlidir.

Hafta sonu tatillerini öğle öncesi veya sonrasını sayarsak mükemmel bilgilendirici yazılar yazılabilir. Eğitimde öncü en iyi öğretmenler bu işi kolayca yapabilirler.

Yanlız kuru kuru blog yazmak para kazandırmaz. Blog yazarları parayı kazandıracak ek gelir kavramlarını çok iyi bilirler.

 • Blogunuzdan Satış Ortaklığı Yapmak:

Alanınız ile ilgili bir blog açtığınızda ufak tavsiyeler ile okuduğunuz kitaplar hakkında bilgiler vererek kitaplar veya eğitim setlerine satış ortaklığı yapabilirsiniz.

Sizi, blogunuz üzerinden takip eden öğrenciler tavsiye ettiğiniz bu kitapları satın almaları ile kazanç sağlarsınız. Bu konuda satış ortaklığı nedir nasıl yapılır başlıklı yazımı okuyarak satış ortaklığının nasıl yapılacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öğrenci bir öğretmenin tavsiye ettiği bir kitabı mutlaka okur. Sadece blog yazarlığı sıkıcı oluyorsa videolar ile destekler yine blogunuza yönlendirirsiniz. Hem videodan hemde yazmış olduğunu blogtan kazanç sağlarsınız. Kazançlarınızı tarihinde otomatik olarak online hesabınıza alırsınız.

Blog yazarak, video çekimi yaparak öğretmenler para kazanabilirler. Bu işler ek iş olarak yapılabildiği gibi sağlam ve devamlı ek gelir kazandıran ek işlerdir. Blog açmak çok kolaydır hatta teknik bilgi gerektirmeden dakikalar içinde blog site açabilirsiniz.

Blog açmayı bilmiyorum nasıl açabilirim? diyorsanız bu konuda ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki yol var. Bu iki farklı site kurma yöntemleri hakkında bilgi almak için Ücretsiz Blog Web Sitesi Nasıl Açılır yazımı ücretli profesyonel kurulum yapmak istiyorsanız  Profesyonel .com Uzantılı İnternet Web Sitesi Nasıl Yapılır yazılarımı okuyabilirsiniz.

 • Web Sitesi Kurma Hizmeti Vermek:

Yakın, uzak etrafınızda kim varsa web sitesi kurmayı bildiğinizi ve kurulum yaptığınızı ilan edin. Öğretmenler evlerinden bu işi kolayca yapabilirler. Kolay kurulum yapılabilen sistemler ile 5 dakikada web sitesi kurabilir ve yıllık ücretlendirme yapabilirsiniz.

Bir sitenin size maliyeti yıllık 70 TL bile değildir. Böylece web sitesi kurmak isteyenlere yardımcı olur websitesi kurarak ek gelir sağlamış olursunuz.

 • Online Özel Ders Vermek:

Öğretmenlerin yapabileceği işler içinde online özel ders vermek var. Skype ile uzaktan özel ders verebilirsiniz.

Peki internetten öğrencileri nasıl bulacağım? diyorsanız bunun için size mutlaka lazım olan ziyaretçisi olan bir web sitesi veya video kanalı.

Bu iki online araç size gerekli ziyaretçiyi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Fakat tek başına yeterli değildir. Öğretmenler bu işi çabuk kapacaklarına inanıyorum.

Çünkü bir web sitesi kurmak veya video çekimleri yapmak tek başına yeterli olmayacaktır. Şöyle ki bu yaptığınız değerli çalışmalara odaklı kişilerin ziyaret etmesini sağlamalısınız.

Bunun içinde internetten etkili trafik çekme yollarını bilmeniz gerekecek. En etkili ücretsiz hızlı trafik çekme yöntemlerini burada bahsettiğim bu Videolu Eğitim ile öğrenebilirsiniz.

Sitelere veya videolara etkili ve odaklı trafik çekmede en önemli faktörlerden birisi doğru kelime kullanımlarıdır. Odaklı ziyaretçinin sitenize uğraması için, oluşturmuş olduğunu videoyu ilgili siteler Vimeo, Youtube, Dailymotion) veya diğer video sitelerine yüklemeden önce gerekli ayarları yapıldıktan sonra yüklenmesi gerekir.

Eğer web sitenizden ziyaretçi çekecekseniz sitenize gerekli arama motoru optimizasyonu kısacası (seo) ayarları yapmanız gerekmektedir. Son aşama ise sosyal medyada marka haline gelmeniz için ufak bütçeler ile sayfanıza odaklı ziyaretçi göndermelisiniz.

Bunların hepsi zor gibi gözüküyor ancak bu işlemler tek seferlik işlemlerdir. Bu işi oturttuğunuzda, bundan sonrası öğrencilerin maillerini cevaplamak veya özel ders verdiğiniz öğrencilerinizle ilgilenmek kalıyor.

Peki yaa..

Öğretmen Ek İş Yapabilir Mi?

Bana sorarsanız internetten öğretmenlerin ek iş yapması ile ilgili bir kısıtlama yoktur. İş yeri açmakla alakası bile yok. Öğretmenler internetten online ek iş yaparak para kazanabilirler. Bugün internetten yapacağınız bu işler için size herhangi bir engel teşkil edecek bir yasa söz konusu değil.

Evinizde internetten blog yazmak, çekim yaptığınız videolara öğrenci çekmek ve bu derslere dair sosyal medya paylaşımlar yapmanın bir maliyeti olmadığı gibi bu konuda herhangi bir mali iş olmadığından ek iş olarak yapılabilir.

Videolar oluşturmak, açtığınız web siteye dersler ile ilgili blog yazıları yazmak hem maliyet gerektirmeyen bir iş, hemde herhangi bir kısıtlama olmaksızın sınırsızca yapabileceğiniz bir ek iştir. Öğretmene ek iş önerileri bunlarla sınırlı değil dediğim gibi yorumlarınız benim için değerli.

Öğretmenim başka ne iş yapabilirim diyorsanız sizi bu yazıya yoruma davet ediyorum. Yorumlarınız oldukça bu sayfayı güncelleyeceğim. Çünkü internet işi olan olmayan, öğrenci, memur, emekli ve öğretmenlere ek iş imkanı tanıyan süper bir iletişim aracı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir