Web Sitesi Nasıl Yapılır
Profesyonel İnternet Web Sitesi Nasıl Yapılır

Profesyonel .com Uzantılı İnternet Web Sitesi Nasıl Yapılır

Profesyonel anlamda .com .org .net uzantılı bir internet sitesi nasıl yapılır? Bir web sitesi kurmak için gerekenler nelerdir? Bu yazımda bu konuda ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Şimdi ben bir internet sitesi kurmak istersem nasıl bir yol izlemem gerekli kendime anlatım yaparak ilerleyeceğim.

Öncelikle yapmam gereken bir isim belirlemek. İsmi belirlemek çok zor da olabilir çok kolay ancak ben isim bulurken genelde aramaları var mı/yok mu? diye bakarım. Aramalara bakma için Google’yi seviyorum bana fikir veriyor.

Mesala fransızca öğrenme ile ilgili bir site kurmak istiyorum hemen yazarken aşağı tarafta 4 tane seçenek verdi. seti sitesi, uygulaması, pdf şeklinde. Bu bana yetmez biraz daha fikir lütfen..

Kelimemi aratıyorum hemen en alta bakıyorum. İlgili aramalar kısmında bana 8 seçenek verdi.

Gördüğüm gibi yukarıdakiler dahil 12 kelime seçeneği çıktı. Hayır biraz daha bunları beğenmedim. Hemen keywordtool.io isimli kelime aracımı açıyorum. Başlığa yazıyorum fransızca öğrenme hemen sağdan Google com tr / Türkçe ayarlamamı yaparak aratıyorum.

Bana 148 sonuç verdi.

2. Seçenekten copy all diyorum ve listeyi bilgisayarımda text belgesine yerleştiriyorum..

Uygun olan hangisi diye beyin fırtınası yapıyorum

Listeden uygun jenerik olabilecek bir ismi kullanacağım ancak arama sonuçlarına bakmam lazım acaba bu konuda ne kadar aranma var talep varmı?

Hemen adwords kelime aracından kopyaladığım bu kelimeleri kelime aracına yapıştırarak bana vereceği rakamlara bakıyorum.

Karşıma ilk 2 veya 4. sıradaki kelimelerin arandığını görüyorum. Bunlar benim için uygun isimler.

Hemen ihs .com sitesinden arama yaparak alınıp alınmadığını kontrol ediyorum..

Bu konuda ilk kelime 8.100 araması var ve alınmamış demek ki bu kelime ayda 8100 araması var ve her ay bu kelimeyi arayan 8.100 kişi fransızca öğrenmek istiyor. Evet güzel bir potansiyel ve bu isim alınmamış. Alabilirim.

İkinci olarak eğer daha jenerik ve odaklı bir kelime aratmak isteseydim yani aslında fransızcayı gerçekten öğrenmeye istekli kişilerin aradığı bir kelime fransızca öğrenmek istiyorum olsaydı elbette bu kelime mükemmel bir kelime.

Hemen aratıyor ve müsaitlik durumunu görüyorum. EVET! Musait ben bu kelimeye yıllık ödeme 9.35$ ile satın alarak 1 yıllığına kiralamış olacak ve almış olacağım.

Daha bir çok isim bulabilirdim ancak anlatmak amaçlı bu konuyu derinlemesine anlatmak yaklaşık 5 sayfamı alır. Bu beş sayfa yazıyı okumak sizin için uzun olabilir. Ancak bu konuyu bu kadarla yetinelim.

.com uzantılı bir isim alarak internet sitesi kurmada ilk adımımı attım.  Şimdi..

Profesyonel Web Sitesi Nasıl Yapılır

Devam ediyorum..

İsim belirlemesi tamam bunu yaptım artık bir web sitem var. Ancak online yayınlanabilir değil. Bunun için bir hosta ihtiyacım var. Bilmeyenler için hosting nedir? Hangi host firması ile çalışılmalıdır yazımı okuyabilirsiniz. Ancak kısaca bahsedeyim konu bütünlüğü bozulmasın.

Hosting sitenizin kurulumunda gerekli olan tüm dosyaların barındığı ve bununla birlikte, resim, müzik, ve yazıların online görülebilir olmasını sağlamak amacı ile internete bağlı 24 saat çalışan bir bilgisayar düşünün.

Bu bilgisayarın bir bölümünü yıllık veya aylık kiralıyorsunuz. Sitenizde olan tüm dosyaların devamlı online yayında olmasını sağlıyor.

Bakımı, yedeklemesi hosting firması karşılıyor siz sadece paylaşımlarınızı yapmaya odaklanıyorsunuz. Kısaca hostingin tanımı tamamdır. Şimdi bu konuda bize yardımcı olacak bir hosting ihtiyacımız var.

Hemen Türkçe ve Türkiye lokasyon ile sağlam bir firma olan güzel hosting‘ten bir hostingten bir host kiralayacağım.

Siteye girdim ve web hosting bölümünü tıkladım ardından aşağıdan Linux Hosting seçeneğini tıkladım. 

Bu seçenek ile hızlı bir şekilde site kuracağım. Üstelik kod bilgim olmadan bunu yapabilirim. Hazır kurulum paketlerinden wordpress kurulumu yapacağım.

5 Dakikada web sitesi kurma yolunda ilerliyorum..

Burada işimi görecek olan bir paket seçimi yapacağım.

Bu paket seçimi devamlı site kuracaksam limitsiz paket ancak sadece sadece bir site kuracaksam tek site limitsiz özellikli bir paket seçimi yapmam gerekiyor.

Her ikisinde özellikler aynı.. Ben limitsiz olsun belki ilerde site kurarak para kazanırım düşüncesi ile limitsiz paket seçimi yaparak aylık ödeme seçeneği ile siparişimi veriyorum ilk ay ödemem 19.90 TL.

Siparişimi verirken ihs’ dan aldığım site ismini girerek siparişimi veriyorum.

Kullan..

Tıkladım Bir Sonraki Sayfa

(Devam)..  Tıklıyorum

Siparişimi verdim artık web sitem için yönledirme ve kurulum işlemleri yapmam gerekecek. Bunun için mail adresime gelen dns bilgilerini İhsa’dan aldığım domaine ekliyeceğim. Ardından cpnale girerek hızlı kurulum ile sitemi kuracağım.

Şimdi sıra geldi..

İnternet Sitesi Nasıl Yapılır?

Hemen yönlendirme yapmam gerekcek. Hemen domain aldığım firma ihs’ ya giriyorum. Aldığım domain üzerine bir defa tıklayorum ve aşağıdan (DNS Name Server Değiştir) kısmına tıklıyorum.

Burası çok önemli bir kısım dikkatli olmamız gerekiyor.

Yönlendirmem bu şekilde olacak. Güzel hosttan mailime gelen name Server bilgileri böyle.. Bu bilgileri tek tek kutucuklara kopyala yapıştırla ekliyorum ardından aşağıdan sağ alt köşeden (Devam) diyerek işlemi tamamlıyorum.

Yönlendirmemi yaptım. Bu sayfadan işim bitti. Bundan sonra ben kurulum yapmak üzere hosting firmasının bana verdiği cpanele giriş yapacağım.

Ardınan hemen en altta

Softaculous İnstaller kısmından wordpress seçeneğini tıklıyorum.

Evet Profesyonel bir yazılım olan wordpress altyapısı ile kolay bir şekilde hazır bir şablon belirleyerek kurulumumu gerçekleştirdim. Artık bundan sonra istediğim paylaşımı, istediğim yazı resim video her şeyi bu site üzerinden kolayca yapabilirim.

Evet! Profesyonel web sitesi yapmak bu kadar kolay.

Dilerseniz internet sitesi kurma işini en iyi anlatan bu videolu eğitim (Tıkla İncele) ile daha ayrıntılı ve daha kolay bir şekilde izleyerek yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir