Satış Ortaklığı Nedir? Nasıl Yapılır? İnternetten Satış Ortaklığı İle Para Kazanma

Satış ortaklığı nedir? Satış ortaklığı nasıl yapılır? İnternetten satış ortaklığı ile para kazanma hakkında ele aldığım bu makalede satış ortalığı temelini açıklıyorum. Sabırla okumalı ve sormak istedikleriniz varsa sorabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı internet olsun veya olmasın genel tabir ile satışı yapılan bir şeyin satışına ortak olmak demektir. Satış ortaklığı internet tabirinde yabancılardan dilimize geçen bir tabir (Affiliate) dir. Affiliate kavramı gelir paylaşımı -paying yani komisyon alınan bir satış işi. E ticaret kavramı ile satış ortaklığı affiliate marketing olarak dillendiriliyor. Türkçe açık ve kısa bir tabir ile internet üzerinden veya gerçek anlamda kar payı ortaklığı ile satışı yapılan ürünün karından pay alınarak yapılan her türlü ticaret işidir.

Satış Ortaklığı Nedir

Satış Ortaklığı Yöntemi?

Satış ortaklığı yöntemi ikidir ve iki şekilde yapılır.
 1. Klasik satış ortaklığı
 2. İnternet üzerinden satış ortaklığı
Satış ortaklığı bu iki yöntem ile yapılan kazançlı ve kâr’lı bir iştir. Klasik satış ortaklığı ile internet üzerinden satış ortaklığı arasında ne gibi farklılıklar var? ve bu yöntemler ile satış ortaklığından nasıl para kazanabilirsiniz?

Klasik satış ortaklığı

Öncelikle fiziksel olarak satış ortaklığı nedir ve nasıl yapılır kısaca aktarayım. Klasik ticarette satış ortaklığı bilinen en eski ortaklık yöntemlerindendir. Fiziksel olarak sermayesi olan iki kişinin ortak olarak aldığı kazançlı bir malı, pazarda veya müşterilerin uğradığı bir iş yerinde satarak satılan maldan kalan kârın ikiye bölünmesi yöntemidir.
Klasik satış ortaklığında
 1. İş gücü
 2. Sermaye
 3. Kâr bırakan ürün veya ürünler
 4. Fiziksel satış yapacağınız alıcılar
 5. Birebir temas
 6. Pazar veya iş yeri
 7. Vergi ve muhasebesel işlemler
Bu klasik ticarette iş gücü ve gerçek alıcılar, bir işyeri veya alıcı pazarları bulunması gereklidir. Adil olunması ve kâr bırakan bir ürün veya ürünlerin olması gereklidir. Normal klasik ticarette yapılan bu ortaklık, kâr bırakan malın eşit bir sermaye ile satın alınması ve alınan bu malın kâr eklenerek satılması ile oluşan kazancın eşit bir şekilde dağıtılması ile gerçekleşir. Klasik ticarette satış ortaklığı alım satım yapılabilen bir iş olup satım sonrası oluşan kârın bölünmesi işidir.
Klasik satış ortaklığı nasıl yapılır? Şöyle ki güven duyduğunuz yakın veya ticari kişiliğini bildiğiniz dürüst biri ile kâr bırakan bir mal satın alınır. Alınan mal iki kişinin eşit miktarda koyduğu sermaye ile alınır. Daha sonra bu kâr bırakan malın satışı yapılır ve malın satılması ile kalan kâr’ın bölünmesi ile ortaklık bitirilir.

İnternet Üzerinden Satış Ortaklığı

İnternetten satış ortaklığı bu benim en sevdiğim satış ortaklığı yöntemlerinden birisidir. Bu internetin erişebilirliğinin kolaylığı ve rahatlığından dolayı ayrıca klasik ticaretten daha avantajlı olduğundan daha cazip geliyor bana.
Dikkat!! Satış Ortaklığını En iyi Anlatan ve Kullanıcılarına Uygulatarak Para Kazandıran Eğitim Videoları:TIKLA İNCELE
İnternet üzerinden satışı yapılan ve malın sahibinin kâr’ına ortak arandığı bir platformdan bahsediyorum. Ürün sahibi kargo, paketleme, ürün tedariği, müşteri hizmetleri, ürün alma öncesi ve sonrası, reklam ve pazarlaması ile uğraşır. Burda en kilit nokta pazarlamasını yani reklamını yapacak bir iş gücü. İşte bu iş gücünü yapabilecek internet pazarlama uzmanı tutmak yerine bu işi yaparak kazanç sağlamak isteyen kişiler yani satış ortaklarına bırakır.

Satış Ortaklığı İle Para Kazanma

Kısaca internetten satılan malın reklamını ve ürünü pazarlayabilecek bu işi bilen kişilere satılan malın kârından pay verir. Bu kâr payı % olarak mal sahibi tarafından belirlenir. Mesela internette satışı yapan bir elbise firması var.  Bu firma internet sitesinin satış ortaklığı sistemine kayıt olan satış ortaklarının internette yaptığı satışlarına %20 pay versin. Yani satış ortakları bu sitenin tanıtımlarını yaparak müşterilerin yaptığı he 100 TL’lik alışverişlerinde satış ortakları 20 TL kâr alırlar.
İnternet üzerinden yapılan satış ortaklığında
 1. Mesuliyet yoktur
 2. Maliyet gerektirmez
 3. Alıcı satıcı ve müşterilerde birebir temas gerçekleşmez
 4. Pazar veya işyeri olmasına gerek yoktur.
 5. Vergi gibi muhasebesel işlemlerden uğraşmanıza gerek yoktur.
 6. Tamamen internet üzerinden gerçekleşir.

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Satış ortaklığı internet üzerinden yapılabilecek en kolay, kâr bırakan en iyi işlerden bir tanesidir. Her şey sizle başlar sizle biter. Yani siz internette satışı yapılan ve güzel bir oranda kâr bırakan bir ürün buldunuz. Satış sitesi güvenilir ve güvenli bir affiliate network havuzuna kayıtlı ise, satışından alacağınız kâr komisyon oranı yüksek ise. (mesela her satış başına 30 tl veya sepete eklenen ürünlerin toplamından size verilecek komisyon oranı % lik olarak iyi ise) ve bu ürünlerin satış potansiyeli varsa. Gayet rahat bir şekilde satış ortaklığı yapabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz. Satış ortaklığı ile internet üzerinden para kazanmak istiyorsanız bazı bilgilere ihtiyacınız var. Satış ortaklığı siteleri veya kişisel veya kurumsal güvenilir satış ortaklığı veren siteler.

Satış ortaklığı siteleri

Satış ortaklığı siteleri

Satış ortaklığı sistemi entegre edilmiş olan havuz siteler vardır.  Bu siteler içerisinde fiziksel ve dijital olan ürünler sahipleri tarafından satış web siteleri aracılığı ile eklenir. Bu siteler güvenilir satış ortaklığı siteleri olarak bilinir. Satış ortaklığından para kazanmak için bu havuz sitelere üye olmanız gereklidir.

Bu satış ortaklığı sitelerin bazıları ücretsiz üyelik alırken bazıları ücretli olarak üyelik kabul ederler. Ürün sahipleri bu affiliate neyworklerin ürün ekleme kriterlerine uyarak sitelerini ekler ve ürünlerini satacak kişiler yani satış ortakları için komisyon yani  kâr oranı belirlerler. Satış ortaklığı siteleri alıcı satıcı ve satış ortaklarının bir arada olduğu sitelerdir. Ödemeler satış ortağına ve ürün sahibine bu affiliate networkların belirlendiği zamanlarda yapılır haftalık on beş günlük ve aylık periyotlarla ödeme yapan siteler olduğu gibi kırk beş günde bir ödeme yapan sitelerde vardır.

Satış ortaklığı veren siteler

İnternetten satış ortaklığı veren siteler vardır bu siteler kendi içerisinde satış ortaklığı veren firmalardır. Host firmaları kendi içinde satış ortaklığı yapan siteler kategorisindedir. İnternetten satış ortaklığı ile para kazanmak istiyorsanız güvenilir satış ortaklığı siteleri bulmalısınız.

Satış ortaklığı veren siteler nasıl bulunur? 

İnternette satış ortağı olarak ne satmak istiyorsanız onu aratarak satış ortaklığı veren siteleri bulabirsiniz. Örneğin makyaj ile ilgili çalışmanız var video, blog gibi internetten makyaj malzemeleri satmak istiyorsunuz “makyaj malzemeleri satış ortaklığı” yazarak makyaj malzemeleri satan ve satış ortaklığı veren ilgili sitelerin sıralandığını görürsünüz. Bu sitelere tek tek kayıt olarak istenilen kriterleri yerine getirerek satışını yapabilirsiniz. Çiçek ile ilgili bir blogunuz varsa “çiçek” “Mobilya” “arkadaşlık sitesi” “araba” “ev” “kitap” vs.

Satış Ortaklığı Veren Türk Siteler

Türkiye’de yerli sermaye ile kurulmuş satış ortaklığı veren Türk siteler mevcut ve artık işin farkına varılmaya başlandı. Bu sitelerin bazıları ücretli ve bazıları ücretsiz. Ücretli olan siteler ciddi çalışan sitelerdir. Bu affiliate netwokler ciddi çalışmak isteyen satış ortakları bulma amacı ve ürün satın alan müşterinin networka kayıt olarak alacağı ürünü kendi hesabından almasını engellemek için yapılan bir önlemdir. Hem satış ortaklarını hem satış yapan ürün sahibini hemde müşteriyi koruyan bir önlem. Bu sitelerden korkmayın. Ciddi alıcı satıcı ve ciddi çalışan satış ortakların var olduğu sitelerdir.

Kimi siteler web sitesi şartı ararken kimi siteler sizin vereceğiniz bilgiler ile üyeliğinizi onaylarlar. Bu sitelerde ürün sahipleri satış ortakları için banner ve affiliate sayfaları hazırlarlar. İşiniz kolaydır komisyon oranları güzeldir. Herkes memnundur alıcı satıcı ve satış ortağı hepsi memnundur. Ödemeleri düzenli olarak yaparlar.

Ücretli olan networklerden birisi Bilge Sepeti ve Xticarettir.  Bilge Sepeti ise benim en popüler bulduğum satış ortaklığı sitesidir. Ciddi ürünler vardır ve ödemeleri zamanında aldığım ve yüksek kazanç sağlayan komisyon ürünleri yüksek bir netwoktür. Xticaret’ten önce Bilge Sepeti’ni tavsiye ediyorum.

Türkiye’de ve yurtdışında bulunan üzerinde çalışma yaptığım networkler aşağıdadır. İsimlerin üzerini tıklayarak siteleri inceleyebilir veya kayıt olabilirsiniz.

Türkiye de Satış Ortaklığı Veren Türk Siteler 

 • Bilge Sepeti: Dijital ürünler ve fiziksel kaliteli yüksek komisyon oranlı ürünlerin bulunduğu bir site. Ödemeler zamanında yapılır aksama yaşanmaz.
 • Xticaret: Dijital ürünlerin bulunduğu ve git gide trendi düşen eski bir networktür. Ödemelerde aksama yaşayabilirsiniz. Hemen hemen bir çok ürün sahibi ürünlerini çekti satış ortakları artık çekiliyorlar.
 • Gelirortakları: Ağırlıklı olarak fiziksel ürünlerin bulunduğu ve büyük firmaların yer aldığı bir site. Arayüzü İngilizce olup karmaşık bir panele sahiptir. Henüz tam oturmayan bu network devamlı ürün ekleniyor ve kaldırılıyor. İstikrarı tam sağlayamadı.
 • Reklamaction: Yine ağırlıklı olarak fiziksel ürünlerin var olduğu Türkiye’de en eski affiliate networklerinden. Yurt dışı kaynaklı ürünlerde bulabileceğiniz çok uluslu bir network. Uzun zamandır takip ettiğim bu sitenin ödemeleri hakkında tam olarak nasıl bir yapıya sahip olduklarını bilmiyorum henüz ödeme alamadım. Bekliyorum..

Yurt Dışındaki Satış Ortaklığı Siteleri

 • Clickbank: Dünyaca ünlü büyük bir dijital ürün pazarının bulunduğu bir network. Çek veya havale ile ödemenizi zamanında alabiliyorsunuz. Belli bir kotası bulunmakta kotaya ulaşamadığınızda ödenecek paranız günden güne eriyor. Türkiyede’ki satış ortakları rekabetin had safhada olduğu bu networkte kazanç sağlamaları zor olabilir. İngilizce çalışmalı ve eğer güzel para kazanmak istşyorsanız işi en iyi bilenlerden olmalısınız.
 • Jvzoo: Daha çok yazılımsal ürünlerin satıldığı büyük networklerden ödemeler paypal üzerinden yapılmaktadır.
 • Amazon: Dijital ve fiziksel ürünlerin satıldığı en büyük networklerden biridir
 • Ebay: Fiziksel ve dijital ürünlerin yer aldığı bir network. Gittigidiyor’u biliyorsunuz işte Ebay Gittigidiyor gibi büyük bir siteyi satına alan büyük alışveriş sitelerinden biri.
 • Bluesnap: Dijital ürünlerin yer aldığı bir site yüksek komisyon oranları dikkat çekiyor.

Yurt dışında satış ortaklığı siteleri olarak en çok bilinen networkleri paylaşmış oldum. Diğer networkleri hakkında internet üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Satış ortaklığı yapan siteler

Satış ortaklığı yapan siteler genel anlamda niche siteler, sadece bir amaca ve bir konuya odaklı olduğu gibi birden çok konular ile çok amaçlı farklı konular işleyerek bu işten para kazanan siteler vardır. Bu siteler bilgi vermek amacı ile kurulurlar ve belli bir kitleye ulaştığında para kazanmak için ilgili konularda ziyaretçilerine ürün tavsiyeleri yapar. Ziyaretçiler site içinde tavsiye olunan ürünü satın alarak site sahibine para kazandırırlar. Bu site sahipleri parayı dibine vuran sitelerdir bunlar her dalda para kazanırlar. Yukarıdaki affiliate networkler üzerinden ürün pazarlar veya öneri yolu ile kazanç sağlarlar.

İnternetten satış ortaklığı nasıl yapılır?

internetten satış ortaklığı yapmak kadar kolay bir şey yoktur. Ancak öğrenmeden işin inceliklerini bilmeden derme çatma bilgiler ile bu işi yapmaya kalkışırsanız. Elinizi yüzünüzü bulaştırır kazanç sağlayamaz bu işten soğursunuz. Bu yüzden sağlam bir şekilde öğrenmeli ve adım adım ilerlemelisiniz. Bu işi yapmak için bilgi araştırma, inceleme ve yazı veya videya dökmeyi ifade etmeyi bilmelisiniz. Çünkü her pazarlayacağınız ürünü ya kullanacak ve aktaracaksınız veya sitesinde verilen bilgilerden yola çıkarak tanıtımını yapacaksınız. Şimdi size basit bir örnekle nasıl yapıldığı hakkında bilgi vereyim.

Benim satış yaptığım bir satış ortaklığı sitesinden bu işi nasıl yapacağınız hakkında bilgi vermek daha uygun olacaktır. Bilge Sepeti satış ortaklığı sisteminin olduğu bir havuz site. Sitede satış ortağı olacağınız ürünler vardır.

Her ürünün belli oranda komiyon miktarları mevcuttur. Sitedeki ürünlerin komisyon oranları en düşük %40 en yüksek %60 oranındadır.

Şimdi Bilge Sepeti’tan satış ortaklığına açık ve en çok satışı olan bir ürün seçelim.satis-ortakligi-ile-para-kazanma

 

Güzel bir ürün satış başı %60 komisyon yani satış başı net cebimize girecek para 32 TL. Bu çok güzel bir oran.

Günde 1 satış yapsak Ayda 960 TL kazanırız. Bu yılda 11,520 kazanç demektir. Yazıyla 11 Milyar Beş Yüz Yirmi TL  kazanç sağlamış oluruz sadece tek başına bu ürün ile 1 yılda. Günde 1 değilde bir var bir yok olarak satış yapsak en kötü ihtimalle ortalama 6 milyar güzel kazanç bunun gibi 5 tane ürün bulsak 57 milyar para kazanırız sadece 1 yılda.

satis-ortakligi-linki-almaResimde olduğu gibi [satış ortaklığı linki] olan butanu tıklıyoruz.

Ardınan Site böyle bir sayfa açtı ve bize ait böyle bir link verdi

para-kazan-link

Evet bu linki sitenizde, blogunuz varsa blogda ilgili yazılarda, videolarınız varsa videoların açıklama kısmı,  forumlar, sosyal medya, aklınıza gelebilecek internette takıldığınız her yerde. Saç beyazlamasını önlemek isteyen ve doğal bir çözüm arayanlara paylaşım yaparak bu üründen para kazanabilirsiniz. Burada en önemli satış ortaklığı linkini  dağıtacağınız noktalar alakalı kişilerin olduğu yerlerdir. Mesela saç beyazlaması ile ilgili en çok izlenen bir video, yorum yapılan bir blog, bilgi alışverişinde olan bir forum sitesi yani alakalı yerlerden alakalı kişilerin dikkat edeceği alanlar. Bu kolay ve basit bir işlemdir. İşin püf noktalarını öğrenin zamanlayın yayınlayın ve para kazanın.

İnternetten Satış Ortaklığı İle Para Kazanma

İnternetten satış ortaklığı ile para kazanmak için size ait satış linkini olabildiğince tanıtmanız gerekli. Size ait bu linki kopyaladık ve artık bu ürüne bu linkten tıklayarak satın alan herkesten komisyon kazanabilirsiniz. Her şey otomatik işler internette çerez sistemi ile en az 30 en çok 90 gün çerez süresi vardır. Bu zaman dilimlerinde sizin satış ortaklığı linki ile tanıtmış olduğunuz ürünü satın alan her müşteriden kazanç sağlarsınız.

Satış ortaklığına nasıl başlayabilirim?

Yukarda anlattığım gibi satışl ortağı olmak kolay ancak bu işten para kazanmak için nerden nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız. Satış ortaklığı ile para kazanmak isteyenler için önerim satış ortaklığı eğitimi almanız. Zira bu eğitim bu sayfadan öğrenilecek kadar kolay değil. Eğer internetten satış ortaklığı ile para kazanmak istiyorsanız daha profesyonel çalışmalı ve bu işin inceliklerini öğreneceğiniz bir yol gösterici olmalı. Bunun için size bu işi en iyi öğreten ve bu konuda profesyonel bir eğitim seti olan internet milyoneri videolu eğitim setini önerebilirim. Kısa sürede satış ortaklığı işinin inceliğini kapar ve para kazanmaya başlarsınız. Bu eğitim setinin diğerlerinden ayıran bir özellik cebinizden tek kuruş çıkmadan kazanç sağlayacağınız yöntemlerin yer aldığı bilgilerin bulunduğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir