Ücretsiz Blog Web Sitesi Nasıl Açılır Resimli
Ücretsiz Blog Web Sitesi Nasıl Açılır Resimli Anlatım

Ücretsiz Blog Web Sitesi Nasıl Açılır Resimli Anlatım

Ücretsiz web sitesi açmak için blog servislerinden blogger hem google servisi olduğundan hemde sağlam bir alt yapı ile google tarafından devamlı güncellendiğinden tercih ediyorum.

Evet klasik şablonarı bulunmakta veya bir çok insan .blogspot uzantılı olmasından kıcıklanmaktadır.

Ancak herşey mümkündür. .com uzantılı bir domain alarak yönlendirme ile profesyonel görünümlü bir siteye hasting ücreti vermeksizin sahip olabilirsiniz.

Ayrıca belirtmeliyim ki seo olarak blogspot bir adım önde son zamanlarda çıkan lokasyon belirleme ve mobil uyumluluk ile ilgili gelişmeler otomatik mevcut.

Siz sadece yazacak gerekli ayarları belirleyeceksiniz hepsi bu..

Blogger tercih ediyorum neden tercihim?

Bu güne kadar ücretsiz olarak denemediğim blog servisi kalmadı hepsindede kısıtlamalar var. Ancak blogger istediğiniz herşeyi size fazlası ile veriyor. Mesala otomatik reklam yerleşimlerine izin veriyor. Şablonlarında istediğiniz değişiklikleri yaptırıyor. İstediğiniz linkleri entegre ederek satış ortaklığı gibi yollar ile size para kazanmanıza izin veriyor. Elbette doğru ziyaretçi ve doğru yönlendimeler ile..

Gelelim bilmeyenler için blog web site nasıl açılır. Herhangi bir ücret söz konusu değil açın yazın yayınlayın ister para kazanın ister keyfinize bakın. Blog ile websitesi ile ilgili küçük bir ayrıntı vermek istiyorum.

#Web sitesi .com .net .org gibi uzantılara kurulan veya editörler tarafından editlenerek bir host ve domain ile yayın hayatında olan yayın hizmetine websitesi deniliyor. Kurumsal  dernek, firma gibi siteler kurulur ve değiştirilmezler.

Web blog siteler ise kişiseldir devamlı güncel tutulurlar yazılar, resimler, keyiflice ulu orta paylaşılır. Tavsiyeler yapılır değişkendir, günlük yazıyor gibi yazılırlar ve devamlı aktiftirler. İşte bizim işimiz bloglar ile insanlara daha hızlı ulaşmak ve takip etmelerini sağlamak.

Her şeyden önce (ne ile ilgili bir blog?) açacaksınız.

Bunu kendiniz belirlemeniz gerekiyor.

Ör. Almanca ile ilgili paylaşımlar yapacaksınız almanca ile ilgili en basitinden bir kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Hobi olarak bir şeyler yapmak istiyorsanız hobiniz ile ilgili güzel bir isim seçmelisiniz.

#Kısaca açacağınız bu blog ismi tekrar değiştirilmez adını aynen çocuğa isim koyar gibi tek sefer koymalısınız. Stratejiniz işiniz ile ilgili bir isim bulmalı ve bu isim arama motorlarında aranıyor olmalı.

#Sadece 5 dakikada açacağınız bu blogta devamlı paylaşımlar yapmalısınız. Güncellik çok önemlidir. Güncel tutulan bir blog kolayca 1. sıralara çıkar ve ziyaretçi akınına uğrar. Bu yüzden geçici bir heves olmamalı.

#Blog sitenize her telden yazmamalısınız? Sevdiğiniz anlatmayı uygun bulduğunuz şeyleri kendi dilinizde rahatça ifade ederek anlatımını yapabileceğiniz bir üslubunuz olmalı.

Tabi ki amacınız para kazanmak ancak bunu belli etmeden yapmalısınız.

Şimdi diyorsunuz evet güzelde birinci sayfaya çıkan büyük siteler ile nasıl rekabet edeceğim ve bu çok uzun soluklu bir şey.. Evet şunu söylemek istiyorum.

Henüz yeni paylaşımlar yapan bir kişinin fazla takipçisi olmaz ancak gerçekten güzel bilgiler vererek minik adımlar ile sadece sitenize gelen ufak ziyaretçiler ile yapacağınız (satış ortaklığı) ile fazla değil günde 1 veya 2 saat çalışmanız size ayda 700-800 TL para kazandıracak.

Püf noktaları öğrenmek bu videolar ile öğrenmek ve uygulamak size kalmış.

Sözü uzatmadan hemen aksiyona geçelim. Çünkü bu konu çok ayrıntılı uzun bir konu uzayıp gidebilir.

Ücretsiz Blog Web Sitesi Nasıl Açılır?

Adım adım ilerleyeceğiz hiç bir şeyi atlamadan bu bizim için şart çünkü sağlıklı ilerlemek her zaman iyidir. Özellikle blog yazarlığı ev hanımlarından tutun, ünlülere kadar revaçta. Ücretsiz bir şekilde açtığınız bu blogu ilerleyen zamanlarda domain yani www.sizinisinizveyaisminiz.com şeklinde değiştirebilirsiniz. Şimdi görecekleriniz tamamen ücretsiz web sitesi kurma adımlarıdır.

5 Dakikanız Var mı? Hadi Hemen!

Bir Blog Web Sitesi Açmaya Başlayalım.. 

#Bir gmail e-posta adresinizin olması gerekiyor. Muhtemelen sizinde bir gmail adresiniz vardır. Çünkü günümüzde en çok kullanılan e-posta iletişim servisi gmail olmaya başladı.

Eğer bir gmail adresiniz yoksa hemen buraya tıklayarak bir gmail adresi alın.

Varsa sıkıntı değil..

#Hemen oturum açın.

#Daha sonra blogger hizmeti için burayı tıklayın ve giriş yapın

#Blogunuzu oluşturun kısmına tıklayın.

#Karşımıza profilinizi onaylayın şeklinden isim ve soy isminizin bulunduğu bir ekran gelecektir.

Burada yapmanız gerekenler aşağıdan

(BLOGGERE DEVAM ET) butonuna tıklamak

 Karşınıza (YENİ BLOG) şeklinde bir buton gelir tıklayın.

#Burası çok önemli:

#Başlık kısmına daha önce bahsettiğim gibi insanların bir bakışta hangi site ile ilgili olduğunu bilecek bir başlık.

Mesela işiniz aşçılık ise güzel yemekler yapmayı seviyor ve yapılışı hakkında bilgiler vermek istiyorsanız. En güzel yemekler ile ilgili bir başlık gireceksiniz. Google’da aramalar yaparken insanlar ne arasında benim site çıksın istiyorsanız. Veya moda ile ilgili iseniz son trend modalar şeklinde bir başlık vereceksiniz. Siz marka haline gelecekseniz isim ve soyisim girmeniz gerekcektir. Kısaca basit bir başlık.

Buradaki 2. kutucuk değiştirilmez. Ancak ilerleyen  zamanlarda domain yönlendirmesi yaparak değiştirebilirsiniz. O birazda tekbik bir konu. Bu aşama sizin sitenizi internette aramalarda sıralama alacağı bir kutu. Yani kahve ile ilgili mükemmel bilgiler varsa yapılışı hakkında bilgi veren bir blogunuz şöyle olacaktır. kahvecesitleriveyapilislari.blogspot.com yapacağınız iş ne olursa olsun aramalar varmı yok mu bakın.

#Örnekte olduğu gibi uzun kuyruklu kelimeler ile uzantınızı alın.

Zamanla paylaşımlarınız oldukça ve paylaşıldıkça hedef kelimenide ilk sayaflara çıkacaktır. Unutmayın devamlı istikrarlı paylaşım ilk zamanlarda size bir şey kazandırmayacaktır ancak tanındıkça iyi yerlere gelecektir.

Sonrasında dilerseniz reklam alımları yaparak kazanırsınız dilerseniz satış ortaklığı yaparak. Bu birazda size bağlı.

Mesela kahve ile ilgili bir blog açtınız devamlı video resimli yazılı paylaşımlar yaptınız bu blogta kahve makinası satışını yapabilirsiniz. Mesela bu konu hakkında reklam verenler vardır. Adsense reklamları otomatik olarak kahve makinaları ile ilgili çıkacaktır.

#Reklamları entegre etmek tek tıkla gerçekleşecektir.

Bu bilgiler ışığında blog isminizi belirlediniz. Hemen kutunun yan tarafında onay işareti belirlenir. Türkçe karekterler kabul etmez. Mesela ben ismimi marka haline getirmek ve yaptığım iş ile ilgili bir domain almak istesem aşağıdaki gibi ensartalhawebtasarim.blogpot.com şeklinde olacaktır.

Bu blog adresi uygun dedikten hemen sonra aşağıda

(Blog Oluştur!)

Tıklamadan önce aşağıdaki şablonlardan birini seçebilirsiniz. Daha sonra dilerseniz profesyonel anlamda oluşturulmuş blooger şablonlarından biri ile değiştirebilirsiniz. Kuracağınız siteye uygun şablonlar googleden blogger şablonları şeklinde aratarak bulabilirsiniz. Tavsiyem bloggerin temiz şablonlarından kullanmanız. Tamamen özgün ve mobil uyumlu.

Ve böylelikle ücretsiz web site blogumuzu oluşturmuş olacağız.

Hayırlı olsun!

Blog siteniz açıldı.

Artık bundan sonra

Yeni yayın kısmına tıklayıp içerik girmeye başlamak..

#İçerik girmek kolaydır.

Direkt başlık yazarsınız hangi konu hakkında yazacaksınız. Ardından aşağıda boşluk kısmına yazı, resim, video ekleyeceğiniz kolay editör çıkar.

İstediğiniz konuda açıklayıcı bilgi verici 300-400 kelimelik resimli videolu güzel bir şekilde konuyu anlatırsınız. Arada sunacağınız ürün ile ilgili bağlantıları eklersiniz.

Yazımızı yazdıktan sonra sağ tarafta etiketler kısmına etiket yani konu ile ilgili bir kaç kelime yazarsınız. İnsanlar arama yaparken nasıl bulsun şeklinde düşünerek bu kelimeleri 2 vey üç tane ekleyebilirsiniz.

Hemen aşağıda program yap olayı var. Eğer siz 10 tane yazı yazdınız hemen hepsini yayınlamak istemiyorsunuz bir aralar ile veya 3 günde bir şekilde tarih aralıkları ile yayınlamanıza izin veren bir ek özellik

Altında kalıcı bağlantı olan bölüm otomatik oluşacaktır. Hemen ardından konum belirleyebilirsiniz.

En güzel özelliklerden bir tanesi. Eğer makaleniz bulunduğunuz bölgede üstlere çıksın isterseniz buraya bulunduğunuz memleketinizi yazabilirsiniz. Başka şehirlerde yazabilirsiniz.. 

Sol tarafta kazançlar bölümü var. Eğer sitenize reklam almak isterseniz sol taraftan başvuru yapabilir ve sitenizin belli yerlerinde otomatik olarak reklam çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yerleşim kısmı dışarıdan nelerin gözükeceği ile ilgilidir. Ek olarak resimler, sponsor bağlantılı bannerler koyabilirsiniz. Hemen aşağıda şablon kısmı var dilediğiniz şablonu tek tıklama ile değiştirebilirsiniz.


En önemli kısım ayarlar kısmı burada siteniz için hayati öneme sahip ayarların yapıldığı kısımdır eğer burayı sağlam bir şekilde yaparsanız. Hayat boyu devam eden blogunuz otorite sağlamış olacaktır. Bu şekilde sağlam temelleri atmış olacaksınız.

Bundan sonra blogunuz arama motorları tarafından bulunması için bir takım ayarlar yapılması gerekiyor. Blogger seo ayarları nasıl yapılır? Çok detaylı anlatımlar var bu eğitim setinde izleyerek yapabilirsiniz.

Tek seferlik yapacağınız bu ayarlar sonrası sadece paylaşımlarınıza odaklanacaksınız. Bundan sonra para kazanmaya aday bir siteniz olacaktır. İster paylaşımlar ile ilgili ürünler satabilir, ister otomatik olarak çıkan reklamlardan kazanç sağlarsınır.

Otomatik olarak çıkan reklamlar için sitenizin çok ziyaretçi çekmesi gerekli. Büyük rakamlarla ziyaretçi akını olması ve reklamların tıklanması ile kazancınız olacaktır. Ancak bu konuda önerim sitenizi az ve öz gelen odaklı ziyaretçilerinize internette satışı yapılan hedefe odaklı bir ürünü tavsiye etmek. Mesala ingilizce öğreten bir blogunuz varsa ingilizce eğitim setini satışını yapabilirsiniz.

Şart değil hangi sektör olursa olsun yeter ki satış yapılabilecek satış ortaklıklığı entegreli komisyon ile satılan ürünler mutlaka vardır.  Başkalarının ürünlerini, sitenizde makale altlarında tavsiye niteliğinde veya ayrı bir ürün tanıtım sayfası ile ürün ile ilgili yazacağınız bilgiler ile sunabilirsiniz.

Fotoğraflı anlatımlar revaçta hatta bir video çekip sitenizde izlettiğinizde ziyaretçinin daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz. Satışı yaptığınız her üründen hatırı sayılı rakamlar kazanabilirsiniz.

Bu konu hakkında bir sağlam bir şekilde videolu eğitim almak isterseniz buradaki videolu eğitim setini almanızı öneririm.

Ücretsiz web sitesi blog kurmak bu kadar kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir