Anasayfa » İnternetten Para Kazanma » Video Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar
video çekmek için ekipmanlar
video çekmek için ekipmanlar

Video Çekmek İçin Gerekli Ekipmanlar

Video çekmek için gerekli ekipmanlar nelerdir? Bu yazımda video çekmek için gerekli malzemeler ile ilgi birazcık detaya inerek aktarmaya çalışacağım.

Her şeyden önce video çekimini nerede yapacağınız hakkında karar vermelisiniz. Çekimi evde mi yapacaksınız? iş yerinde mi? Mekan tam olarak neresi buna karar verin. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Video anlatım daha önce yapmadıysanız kendi telefonunuzdan amatör bir şekilde denemeler yaparak başlayabilirsiniz. Çok heyecan yapmayın enerjik bir ses tonu ile başlayın karşınızda biri veya birileri varmış gibi veya bir kitleye hitap ediyormuş gibi çekimler yapabilirsiniz.

video çekmek için malzemeler

Bu sizin anlatacaklarınıza bağlı olarak değişir. Mesela bir ders anlatacaksınız ancak karşınızda öğrenci yok o atmosfere giriyormuş gibi anlatmalısınız elbette bu biraz zor olabilir ancak yalnızken daha iyi çekimler çıkabiliyor.

Bu mümkün değilse karşınıza ailenden bir veya bir kaç kişi alın konu komşu yakın uzak birilerini davet edin onlara anlatın bu şekilde de yapılır. Sözü fazla uzatmadan bu anlattıklarım birazda video çekim teknikleri ile ilgili kısımdı en sona bırakmam gerekli idi birazda heyecan derken yazıya dökmüş oldum.

Evet! Tıpkı sizler gibi bende heyecanlıyım bu makaleyi yazarken hemen geçelim bir video çekmek için neler gerekli malzemeler ekipmanlar ve temin edebileceğiniz ucuz siteler.

Video Çekmek İçin Ekipmanlar

  • Kamera 

Olmazsa olmazların başında video çekmek için kamera şart. Şayet sağlam ve ömürlük profesyonel bir video çekimi yapacaksanız HD kalitesinde çeken sağlam bir kamera temin etmeniz gereklidir. Ucuz malzemeler ile çekim yapmak istiyorsanız bu yazının sonunda bununla alakalı bir kaç tüyo vereceğim. Samsung, Olympus, Nikon gibi markalardan biri video çekim için kamera ihtiyacınız fazlası ile görecektir.

Bir birinden farklı kamera modelleri var hatta marka olmayan ancak kaliteli çekimler yapan kameraları dahi en ucuz fiyata bulabileceğiniz dünyaca ünlü çin alışveriş sitesi (Aliexpress Bir Tıkla) site içinde arama kutucuğuna kamera veya camera yazarak listeleme yapabilirsiniz.

Ayrıca yine Ebay’da dikkatimi çeken ucuz harika video kameralar var. Ebay’da marka kameraları ucuz fiyata bulmak mümkün site içince kameraları incelemek için (Burayı Tıklayın)

ebay kameralar
ebay kamera

 

Video kamera alırken tavsiyem hani en güzel özellikte bir kamera görürsünüz ve ucuz cazip gelir ancak buna kapılmayın sonuıçta elektronik cihaz bir marka olursa bu daha iyi olacak en azından garanti kapsamında güven söz konus.

Yukarıda resimde gördüğünüz üzere solda marka listesi var en başta Canon geliyor özellikle Ebay’da sağlam kategoriler var ve uygun fiyata. Nikon ve Olympus tercih edebilirsiniz. Benim en çok tercih ettiğim Olympus’tur. Video çekim kamerası olarak bir tane marka edinmeniz gerekli.

Sırada sağlıklı bir video çekimi için tripod var.

tripod satın al
tripodlar
  • Video Çekmek İçin Tripod

Evet yine tek başınıza çekim yapacaksanız masanın üstü, sehpanın üstü veya zeminde sabitleyeceğiniz bir ayaklık gerekli olacaktır. Tripotları Ebay’dan incelemek için (Burayı Tıklayın). Profesyonel çekimler için kameranızı ayarlayıp sabitleyeceğiniz bir tripot hayati önem taşıyor. Bir defa ayarlarsaınız kameranızı sabitler çekiminizi yaparsınız. Uzak yakın tüm ayarlamaları yaparak sağlıklı çekimler yapabilirsiniz.

Yine kamerada olduğu gibi marka tripotlar bulunmakta hatta alacağınız marka kameraların kendi tripotları mevcut.

Video çekimi için aydınlatma önem arz etmektedir. Aydınlatmayı sağlamak için eğer gece çekim yapacaksanız olmazsa olmazlar arasında aydınlatmayı sağlatacak softbox adıyla aydınlatma sistemi var.

softbox
  • Video çekmek için ışık

Çok pahalı değil 15-20 Tl gibi komik rakamlarla bu tarz ışıklandırma bulabilirsiniz. Detaylı bir şekilde Ebaydan Bakmak İçin Burayı Tıklayın. Her kaliteli videonun arkasında sağlam bir ses ve sağlam bir aydınlatma yatar. Geçelim video çekmek için gerekli olan bir diğer önemli malzemeye mikrofon.

  • Video çekimi için mikrofon

Kameranın monolog mikrofonu yeterli diyorsanız yanılıyorsunuz. Mutlaka bir mikrofon şart iyi bir mikrofon sesin en iyi çıkmasını sağlar. Tabii olur olmaz değil çekim ile ilgili nasıl bir video yapacaksanız bu ihtiyaca göre şekillenir. Ör. Masaüstü karşı karşıya sunum yapacaksanız kameraya takılan bir mikrofon işinizi görecektir. Uzak çekimler için de yaka mikrofonu takmanız daha uygun olur.

Yine karşımıza Ebay çıkıyor mikrofonlar ile ilgili geniş bir yelpazesi bulunuyor “buradan tıklayarak” mikrofon çeşitlerine bakabilirsiniz.

Önerim sesinizle birlikte dışarıdaki sesleri bir arada yansıtmayan yani gürültü önleyici “sağır” özelliği olan mikrofonlar tercih edin. Video çekimi için yaka mikrofonu kullanabilirsiniz daha çok ayakta yapılan sunumlar için çok faydası olacaktır.

Video Çekmek İçin En Ucuz Malzemeler

Elinde imkan olmayanlar veya elindeki imkanları kullanmak isteyenler için güzel bir bitiş olacak.

Evet! Elinizde kullandığınız telefon kamerası, bilgisayara takılı webcam kamerası işinizi görecektir. Son zamanlarda bakıyoruz ki elimizdeki telefonun kamerası es geçilmeyecek cinsten.

Çok hızlı ve prtaik kullanımı sayesinde elimizdeki cep telefonun kamerası ile çekim yapabilirsiniz. Mikrofon veya başka herhangi bir aksesuara ihtiyacınız olmadan.

Bir arkadaşım bir video çekmemi istedi. Elimde webcam bile yok. Yani canlı canlı kendimle birlikte ekran çekimi yapacaktım. Cep telefonumu bilgisayarın karşısına koydum kendim görüntümle birlikte masaüstü bilgisayar çekim yaptım sonrası mixleyip gönderdim çok harika oldu. Biraz uğraştırdı ancak güzel bir çekim olmuştu..

Video Çekimi En İyi Olan Telefon

Eğer elinizde aşağıdaki telefon markalarından biri bulunuyorsa süper çekimler yapabilirsiniz. Kanıtlanmış kaliteli video çekimleri yapan telefonlar LG G4, Samsung Note 5, S6, S6 Edge, S6 Edge Plus, Sony Xperia Z5 (Compact, Normal ve Premium) kamera kaliteleri çok iyi, Microsoft Lumia 950 (Normal ve XL).

Başka var mı diye soruyorsanız iş gören cinsten Samsung Note 4, iPhone 6S / Plus, Lumia 930 / 1520 / 1020 markalar güzel çekim yapan telefonlardan.

Video çekimi en iyi fotoğraf makinesi araştıran kişilere tavsiyem fotoğraf makinası adı üstünde kamerası ne kadar iyi olabilir ki. Siz kamera alacaksanız özellikle video çekimi için alın zaten bunda foto çekme özelliği vardır.

Özellikle video çekimi reklam tanıtım filmlerinde mutlaka gerekli olan aksesuarlarından olmazsa olmazlar arasında bunlar var.

Anlamlı videolar çekmek için video çekimi teknikleri ile güzel işler çıkartabilirsiniz.

Video çekmek için gerekli ekipmanlar bunlar başka fikirleriniz varsa yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir