Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır
Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? 2 Farklı Yöntem

Youtube dan nasıl para kazanılır bilinen yöntemler artık can sıkıcı veya zor olabilir ancak öyle bir yöntem var ki para kazanmadım demeniz imkansız. Bu yazımda hepimizin bildiği popüler video sitesi Youtube ile para kazanmanın iki farklı yöntemini ele alacağım.

Birini hepimiz biliyoruz ki Youtube izlenilen videolarda otomatik çıkan reklamlar ile adsense servisi üzerinden para kazandırıyor. Henüz bu işe başlayacak olanlar Youtube dan nasıl para kazanılır? Youtubeden para kazanmak için ne yapmalıyım? şeklinde araştırmalar yapıyor ve işi öğrenmeye çalışıyor. Kişisel vloglar, iş konuları ile çekilen videolar, ürün tanıtımları, yapılan hobilerin video yapılması, eğitici videoların oluşturulması veya başka fikirlerde video yapılarak Youtubeye yüklenmesi ile başlayan serüven videolardaki reklamların açılması ve yüksek izlenim oranlarına çıkması ile para kazanılıyor. Ne kadar çok izlenme o kadar çok para kazanırım mantığı burda işlemiyor. Türkiye’ de izlenim oranları patlar para miktarı komiktir. Ancak yurt dışındaki yabancı ülkelere baktığınızda bu işten hatrı sayılır paralar kazanılmakta. Hal böyle olunca Youtube dan para kazanmanın farklı yolları araştırılmaktadır.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? 2 Farklı Yöntem

Youtube dan İle 2 Farklı Yöntem ile Para Kazanılır

 • Adsense Reklamları ile..
 • Satış Ortaklığı ile..

Sizlere soruyorum..

Yorucu sıkıcı ve uğraştırıcı bir iş ile az para kazanmak mı? istersiniz. Yoksa az emekle çok para kazanmak mı?

Haklı olarak Fenomen Youtuberler çok para kazanıyor! diyor olabilirsiniz. Ancak fenomen olmak kolay değildir, başlarken rezil olabilir işten soğuyabilirsiniz istikrar sağlayamadığınızda kazançlarınız düşer çok fazla umut bağlarsınız eliniz boş. Spam teknikler ile kopyalama yükleme olarak yaparım derseniz Youtube öyle gelişmiş teknolojiler kullanıyor ki telif hak talebi ve diğer tüm sorunlar ile baş etmeniz mümkün değil. Yine tam zamanlı olarak orjinal içerik üretmeli vekendinize ait olan bir ortamda bu işi yapabilirsiniz. Zaman alıcı video render işleri ile vakit kaybını göz önünde bulundurursanız “zahmetli çok iş az para” açıkçası zaman kaybı.

Bize göre elle tutulur sağlam paralar kazanan kişiler yurt dışındaki yabancılar.

Vlog türü veya benzersiz içerikler oluşturmak render işlemlerinden sonra videolarınızı Youtube yüklemek ardından videoların izlenmesini bekleme mantığı size uyuyorsa videolarınızı adsenseye bağlayarak kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Reklam verenler kaliteli videoları sever. İzleme ve tıklama ile videolarınızda çıkan reklamlardan ciddi kazançlar beklemeyin. Ancak damlaya damlaya göl olur mantığı ile sadece hobi amaçlı yapıyorsanız bu başka.  Youtube’dan büyük paralar kazanmak için zaman, kararlılık ve sıkı çalışmayı göze almalısınız. Dediğim gibi bu iş çok çalışarak az gelir sağlayacağınız bir iştir.

1. Yöntem Adsense Reklamları ile Youtube’dan Para Kazanma

İzlenilmesini tahmin edeceğiniz videolar oluşturdunuz veya elinizde size ait komik videolar var yada daha önce hobi amaçlı videolar çektiniz. Youtube hesabınıza yüklemeden önce kanalınızı güzel bir şekilde ayarlamanız gerekli. Kanal ayarları yapılmayan bir hesabı kimse takip etmez. İzleyiciler içerik bakımından hoş videoların olduğu kanallara abone olurlar. Buralar tamamsa videoların para kazanmasını açmak ve reklamların sizin için çalışmasını sağlamak için “Youtube Reklam Gelir Ortağı” olmanız gerekli. Yani yüklediğiniz videolar izlenirken video içinde başında ortasında ve sonunda Google’ın reklam çıkarması için buna izin vermeniz ve bazı ayarlar ile hesabınıza entegre etmeniz gerekli.

Youtube’dan Adsense İle Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Önce bir Adsense hesabınızın olması lazım ardından Youtube kanalına giriş yaparak adsense hesabınızı Youtube kanalı ile ilişkindirme işlemini gerçekleştirin. Eğer adsense hesabınız yoksa bu ilişkilendirme olayında google hesabınıza yönlendirilirsiniz, burda yapmanız gerekenler.

 • Şifrenizi girip oturum açın,
 • İlişkilendirmeyi onaylayın,
 • İstenen bilgileri girin,

Ardından tekrar giriş yapın bu son aşamada Youtube’a yönlendirilirsiniz Tebrikler artık videolarınızda reklamlar sizin adınıza dönecek. Youtube nasıl para veriyor? Youtube ödemeleri her 200 TL limitine ulaşıldığından her ayın 21’inde banka hesabınıza yatırır. Adsense’in hesabınıza para yatrıması için alt limit olan 200 TL yi kazanmanız gerekli. Hobi olarak açtığım bir hesapta ancak 1 yılda 200 TL limiti doldurabiliyorum.  Kumbara gibi düşündüğümden pek üzerine düşmüyorum.

Sonuç:

Youtube’da fenomen olmanız gerekli. Başarılı bir Youtuber güzel kazanbilir. Ancak ne var ki bu işi herkes yapması mümkün değildir. Bunu başarmak için sanatçı ruhu ile çalışmalı ve herkesten farklı videolar üretmelisiniz. Geveze tipler her zaman kazanıyor ancak gevezelik yapamam diyorsanız farklı arayışlar içine girmeli ve insanların videolarınızı izletmenin bir ihtiyaç olduğunu hissettirmelisiniz. Ancak bunu başarabilirseniz bu konuda gelir elde edebilirsiniz.

İnsanlara videolarınızı izletmenin yollarını en iyi öğrenmeli ve buna göre orjinal içerikler oluşrmalısınız. Videolarınızı ilgi çekici bir hale getirmenin yolları vardır. Aslında bu konuda bir Youtuberi izlemeli ve videoda neler yaptığına bakmalısınız.

 • Kopya içeriği unutun
 • İnsanların ihtiyacı olan videolar hazırlayın. Eğitim videoları gibi..
 • Herkesin yapmadığı şeyleri yapın
 • İlk intibaya dikkat edin buna ilk 15 saniye sendromu diyorum
 • Düzenli video girişi sağlayın
 • Aboneler yeni içerik üretmeyen kanallardan hoşlanmazlar
 • Devamlı yeni içerik üretmelisiniz

Eğer Youtube dan adsense gelirleri ile para kazanmak istiyorsanız yapacağınız videoların kaliteli olması gerekiyor. Sıkıcı videoları kimse izlemez. Düzenl bir ek gelir kaynağı oluşturmak istiyorsanız kaliteli video programlarını çok iyi kullanma çok iyi gerekli. Aksiyonlar video başında ve sonunda olmalı ve izleyicilerinizle sanal ortamda muhabbet etmeyi bilmelisiniz.

Bu süreçler sadece kısa zamanda aklıma gelen bilgilerdir. Ancak bu bilgiler sadece temel olduğunu belirtmek isterim aslında bu iş çok zordur.

Şimdi size bu süreçlerden uzak ve tüm bunların dışında farklı bir yöntemle kesinlikle kendinizi kasmayacağınız bir video yöntemi ile nasıl para kazanılır anlatmaya çalışacağım.

3. Yöntem: Satış Ortaklığı Yöntemi İle Videolardan Para Kazanma

İşte herkesin yapabileceği mükemmel bir para kazanma modeli. Satış ortaklığı yöntemini video ile birleştirerek hiç kimseye bağlı kalmadan para kazanmanın en kolay yolu. Bu yöntemde fenomen olmanız gerekmiyor. Saatlerce video çekimi yaparak, çekim sonrası videonun izlenemesi için kırma, kesme, müzik ekleme, renderleme veya farklı efetktler verme zahmetine girmenize gerek yok.

Çok hızlı ve pratik olarak yapılan bu yöntem ile internetten satışa hazır ürünler hakkında kısa bilgiler aktarılan videolar oluştururak para kazanabilirsiniz.  2016 yılı içerisinde geçmiş zaman dilimine baktığımızda Youtube kazanç modelinin satış ortaklığı ile şekillendiğini gördüm.

Artık video üreterek ziyaretçi çekme mantığını birleştiren girişimciler Youtube ile ziyaretçi akışı sağlayarak para kazanmaya başladılar. Dikkat burda reklamı yapan siz parayı kazanan yine sizsiniz. Satış ortaklığı mantığı ile cebinizden tek kuruş çıkmadan para kazanma üzerine kurulu. Burada ürün sahibi ve satışını yapan satış ortağı kazanır. Satış ortaklığı nedir nasıl yapılır başlıklı yazımı okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Video üretmeden ve satış ortaklığından bahsettim ancak nasıl yapılır. Mantığı daha iyi kavramak için şöyle düşünün. Aşağıda bir video var videonun hemen altında bir link var. İşte bu video izlenim almış ve videoyu yükleyen kişi o satış sitesinden para kazanıyor.

Bu videonun sahibi Youtube’dan ne kadar para kazanıyor dersiniz?

Bakıldığında beyaz saçlar ile ilgili problemi olan kişiler için bir video yüklenmiş. Bu video içerisinde açıklama kısmına gitmenizi sağlayacak aksiyonlar yapılmış. Gelen izleyicilerin saç beyazlaması ile ilgili çözümü merak etmesi sağlanılmış. Videonun açıklama kısmında beyaz saçlara bitkisel çözümün detaylarını anlatan ve internet üzerinden satışı yapılan bir e kitabın gizlenmiş bir satışortaklığı linki konulmuş. Gelen izleyiciler bu linki tıklayarak kitap hakkında bilgi almakta ve kitabı satın almaktadır. Bu kitabın satış fiyatı 79 TL. Kitabın sahibi kitabı reklam yaparak satış yapacak kişilere %60 oranında kar bırakmış. Yani bu kitabı satış ortaklığı linki ile satış yapan kişi net olarak her satıştan 32 TL kazancak güzel bir rakam.

Evet bunu fotoğrafladım bu video sahibi sadece bu videodan satış başına 32 TL kazanıyor.

Şimdi gelelim videonun izlenmesine ve yüklenme tarihine. Biraz inceleme yaptığımda. Video 27 nisan 2015 tarihinde yüklenmiş. 22.719 izlenme almış. En kötü ihtimal 1000 kişiden 1 kişi satın aldığınız varsayarsak bu 22 satış yapar. Bu kişi her satışta 32 TL kazanç sağlıyor. 20×32= 704 TL Fena bir rakam değil. Bu tahmini ve düz mantıkla yapılan bir hesap. Daha fazlada olabilir. Bu videoyu izlediğimde bir televizyon kanalının yaptığı bir programdan alınan bir küçük sahne. İzlediğimde aslında sadece yönlendirici bir içerik olduğunu gördüm. Bu video bir örnek ancak bu videodan yıl içerisinde 100 tane ürettiğinizi varsayıyor olsak. Youtube dan kazanç sağlayacağınız miktar 700×100=70.000 yazıyla Yetmiş Milyar yapar.

Bu işi daha detaylı öğrenmek isteyenler videolu anlatımların olduğu “İNTERNET MİLYONERİNİ” incelesinler.

Youtube'dan ne kadar para kazanılır
Youtube’dan ne kadar para kazanılır

Youtube’dan ne kadar para kazanılır

Adsense reklamları ile kazancınız yapacağınız video kalitesi ve izlenme oranlarına göre değişir. Youtube kaç izlenmeye para veriyor? Bu rakam hiç kimse tarafında tam olarak bilinmesi mümkün değil. Bir video ortalama 1000 izlenimde kaç lira gelir sorusuna cevap vermek kafadan atmak demektir. Çünkü yüklenilen videoda çıkan reklamların parasal nitelikte ne kalitede olduğu, çıkan reklamın ziyaretçi tarafından tıklanması ile verilen ücret, hedef kitlenin yerli veya yabancı olması, videolarda çıkan reklamların farklılığı vs.. Bunlar videolarda adsense üzerinden gelecek kazancı etkileyen faktörler… Bunların hepsine kafa yoracağımıza hazır kitlelere videolar aracılığı ile ulaşarak satış ortaklığı yapmak daha mantıklı değil mi? Çünkü  Youtube neye göre para veriyor bunu kestirmek çok zor.

Eğer satış ortaklığı ile kazanma yolunu seçerseniz ne kadar kazanırsınız? Yaptığınız videonun alakalı kişilerin izlemesi çalışmasını yaptığını varsayarak izleyen kişilerin aksiyona girmesi ile yapacağı alışverişlerin miktarına göre değişir. Kesin net bir rakam yoktur. Ancak satış ortaklığı ile kazancınız adsenseye göre daha fazla olacağını gönül rahatlığı ile söylemem mümkündür. Bir düşünün bir videoyu on bin kişi izler adsense bu izlenme ile gösterdiği reklamlara vereceği rakam 5 tl gibi. Ancak yukardaki örnekte olduğu gibi 22000 izlenme olan bir videoda çok kötü bir rakam 100 kişi değil 1000 kişi olarak hesaplandı. Sadece 1 kişinin reklamını koyduğunuz ürünü satın aldığında en düşük rakam 32TL. Gerisini siz hesaplayın. Yukarıda örnek verdim. Satış ortaklığı ile Youtube dan çok kolay para kazanabilirsiniz.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır sorusu üzerine açtığım bu konu sadece kabaca yazılan bir makale idi. Diğer makalelerimde konuyu daha fazla açarak Youtube üzerinden para kazanmak isteyenler için nasıl para kazanacağı konusunda daha detaylı ve daha farklı bilgiler aktarmaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir